czwartek, 7 maja 2009

UWAGA, ZMIANY! AKTUALNY GRAFIK NA SOBOTĘ

Fair trade brunch 10.00- 13.00

Brunch można przetłumaczyć na polski jako „drugie śniadanie” (brunch = breakfast+lunch).

Podczas obchodów Światowego Dnia Sprawiedliwego Handlu na całym świecie będzie miało miejsce wydarzenie szczególne – Sprawiedliwe Drugie Śniadanie. W ubiegłym roku sprawiedliwe drugie śniadanie jedzono w około 55 tysiącu miejscach na całej kuli ziemskiej. Celem Fair Trade Brunch jest propagowanie wśród ludzi idei Fair Trade oraz promowanie „sprawiedliwych” produktów. Ważnym podczas przedsięwzięcia zdaje się być poczucie zjednoczenia w słusznej sprawie.

Sprawiedliwe śniadanie będziemy jedli dzięki uprzejmości sponsorów:
Javacoffee
Żółty Cesarz
Eko Produkt
Viva Natura
BioKurier
Eko- Mega
Kaszi
Bio Babalscy

Warsztaty o sprawiedliwym handlu 11.30- 13.00

Chcesz wiedzieć czym jest sprawiedliwy handel? Podczas naszego warsztatu dowiesz się:
- czym jest i komu pomaga sprawiedliwy handel,
- jak powstała idea Fair Trade,
- jakie są cele FT,
- czym jest certyfikat FT i jakie są zasady certyfikacji,
- jak rozpoznać FT – czyli sprawiedliwe znaki

Otwarcie wystawy modnie i etycznie 13.00

Zapraszamy na wystawę zdjęć ilustrujących warunki pracy w fabrykach odzieżowych. Zobacz, jak to wszystko wygląda naprawdę w Azji, Afryce i Europie. Jak wyglądają mieszkania pracowników i jak przemysł wpływa na otaczające ich środowisko? Dowiesz się też, co robią pracownicy, żeby walczyć o swoje prawa i jak my możemy im w tym pomóc.

Więcej o projekcie: http://modnieietycznie.pl/

Projekcja filmu „Brand New World” i poprojekcyjna dyskusja nt. „Czy myślisz, że myślisz?” 13.00- 14.30

BRAND NEW WORLD - jest to dokument ukazujący jak Nowy wspaniały świat Huxleya realizuje się we współczesnym świecie. Film ten stara się odpowiedzieć na pytania, czy człowiek we współczesnym świecie żyje zmanipulowany przez reklamę, telewizję i ogłupiającą go pop - kulturę. Jaka jest alternatywa dla świata nieustającej konsumpcji. Podczas dyskusji po filmie chcielibyśmy się zastanowić na ile we współczesnym świecie jesteśmy świadomi naszych wyborów i działań, zwłaszcza działań konsumenckich. Co decyduje o tym, że kupujemy jakiś produkt i jaka jest alternatywa dla konsumenckiego stylu życia.

Animacje i warsztaty eFTE'owe 14.30- 16.00

Animacje EFTE:
- Nie ryzykuj - segreguj
- Oszczędzaj energię na przyszłość
- Kupujesz - decydujesz
- Zmniejsz dystans - kupuj lokalnie
- Wspieraj innych, kupuj odpowiedzialnie
A do tego warsztaty przygotowane przez uczniów i uczennice z Bednarskiej: ekologiczna gra planszowa, debata oksfordzka, symulacje i dyskusje.

Projekcja filmu „Ace Bank” i poprojekcyjna dyskusja nt. „Ile czołgów masz na swoim koncie?” 16.00- 17.30

ACE - BANK - jest to dokument, który obnaża funkcjonowanie banków we współczesnym świecie. Ogladając ten film dowiadujemy się, co banki robią z naszymi pieniędzmi. Grupa ludzi zakłada fikcyjny bank, namawia obywateli do inwestowania swoich pieniędzy w tym banku, jednak informuje, że kasa ta przeznaczona będzie głównie na zakup broni, bomby atomowej i na wspieranie działań wojennych...Podczas dyskusji po tym filmie zastanowimy się, czy mamy świadomość, co nasze banki robią z zainwestowanymi przez ludzi pieniędzmi. Czy w takim razie nie powinniśmy odkładać zarobków do banków? Czy lepsze są banki narodowe, czy ogólnoświatowe?

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz